REFERANSLARIMIZ     fdgfgfdgfdg    TÜRKOVA    VALILIK    BARTIN BELEDIYESI
urunlerimiz_menu.gif
Yeni Sayfa 1
    FTX Söndürücüler   - Şok Darbeli Söndürme Sistemleri
  IFEX 3000
Geleneksel söndürücülerde ancak büyük damlalı ve soğutma yüzeyi düşük su püskürtme imkânı vardır. Pratikte, suyun çok az miktarı buharlaşarak yangın söndürülmede rol oynar. Bu nedenle söndürme işlemlerinde çok miktarda suya gerek duyulur. Her ne kadar geleneksel sistemler yüksek kinetik enerjili, yangına iyi nüfus eden yöntemler ise de, bunların istenen etkiyi gösterebilmeleri için kalın borularla, büyük kapasiteli su depolarına, güçlü pompalara dengeli su basıncına ihtiyaçları vardır.
Küçük su damlacıklarıyla büyük soğutma düzeyli su sisi oluşturma teknikleri ise su ihtiyacını
% 95 – 99 oranında azaltır. Bu sistemler aynı zamanda, aşırı miktarda su püskürtülmesinin rol oynadığı ikincil yangın hasarlarının da minimumda kalmasını sağlar.


     

  Su Sisi
İşte bu iki tekniğin kombinasyonu ve yeni bir yangın söndürme sistemi olan IFEX 3000 teknolojisi gerçektende yangınla mücadelede devrim yaratmıştır. IFEX 3000 teknolojisinde su ( gereğinde içine katılan katkı malzemesiyle birlikte ) çok düşük damlacıklar halinde, pulverize bir şekilde ve yüksek basınçla yangın mahalline püskürtülmektedir. Amaca ve yangının şekil, tip ve büyüklüğüne göre farklı IFEX 3000 ürün çeşitleri bulunmaktadır.
Sistemin çalışma prensibi şu şekildedir; Söndürme maddesi milisaniyeler içinde yüksek bir hızla yangının merkezine püskürtülür. Yüksek atış hızını hava tahrik hücresindeki 25 barlık hava basıncı sağlamaktadır. Söndürme maddesi olarak kullanılan su, 6 bar basınçla su haznesine sıkıştırılır. Şok atışına arada bulunan yüksek verimli valf ile kumanda edilir ki, bu arada valf sadece 20 milisaniye süreyle açık kalır. Şok atışı ile su 400 km/saat den daha fazla bir süratle ateşin merkezine ulaştırılır. Bu yüksek kinetik enerji sayesinde su, ateşin içindeki ısıyı emer ve yangını kısa bir süre içerisinde söndürür. Şok atışı sırasında ortamdaki hava direnci, su zerreciklerini daha çok küçülterek yaklaşık 5 ila 100 mikrona indirger. Bu esnada 1 litre suyun normal soğutma yüzeyi 5,8m² den 60m² ye çıkar. Bu şekilde kapalı odadaki ölümcül ısı, 2 litrelik şok atışıyla 1000°C den birkaç saniyede içerisinde 40°C ye düşer. Şok Söndürme yönteminin ana prensibi, suyun en yüksek verimle kullanılması esasına dayanır. Su Damlacıkları ne kadar küçük olursa, o oranda hızlı buharlaşıp yüksek bir ısı emme gücü oluştururlar. Mikronize su damlacıkları yüksek kinetik enerji sayesinde yangın merkezine hızla ulaşırlar. Şok söndürme sistemleri her tip yangına ( A, B, C, E ) müdahale edebilecek güçte olup, söndürme maddesi olarak yangın sınıfına göre su, tuzlu su, biyolojik katkılar, su+köpük katkısı kullanılabilir. Hatta metal yangınlarını söndürmek için özel söndürme maddeleri ( kuru kum, çimento gibi ) kullanılabilir. IFEX Elektrik Enerjili donanım yangınlarına bile su ile müdahale edebilen dünyadaki yegâne sistemdir. Şok sistemi genelde sadece su ve hava ile her türlü yangını söndürebilen, dünyanın en ucuz yangın söndürme teknolojisidir.
     
  Sırt Üniteleri
13 Litrelik Sırt Ünitesi IFEX 3012/S, IFEX 3001 Şok Tüfeği ile birlikte kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Sırt Ünitesi 13 Litrelik bir su haznesi, 2 litre 300 bar basınçlı bir hava tüpüne ve iki çıkışlı özel dizayn edilmiş bir basınç regülatöre sahiptir. Su deposu 6 bar, tüfek 25 bar basınç altında bulunmaktadır. Sırt Ünitesi üzerinde ilaveten 2 litre 300 barlık solunum hava tüpü bağlanabilecek bir yer bulunmaktadır. Bu tip 17 dakika yetecek solunum havası sağlar. Donanım su haznesi üzerine tespit edilmiştir. Hava ve su bağlantıları hızlı takılabilir kaplin şeklindedir.
IFEX 3001 Şok Tüfeği 3012/S Sırt Ünitesi ile birleştiğinde hızlı müdahale ve çabuk yangın söndürme açısından mükemmel bir birleşim oluştururlar. Su ve herhangi bir köpük katkısı direkt olarak su haznesine doldurulabilir.
Doldurulabilecek Örnek Sıvılar:
1.Sade Su
2.Tuzlu/Deniz Suyu
3.Köpük Katkılar
4.Nemlendirici Katkılar
5.Biyolojik Karışımlar
6.IFEX PLUS
IFEX 3001 Şok Tüfeği ve Sırt Ekipmanları kombinasyonu, acil müdahale ve hızlı söndürme açılarından yüksek performansa sahip, taşınabilir bir yangınla mücadele ünitesi oluşturur. Hızlı soğutma ve ısı emiş gücüyle ilk müdahalede çok etkili olup, yangının hızla söndürülmesini sağlar. A, B ve C ( E ) tipi yangınların söndürülmesinde ve toplumsal olaylarda caydırıcı silah olarak kullanılır.
     
  Hortum-Makara Üniteleri
IFEX 3000 Hortum Makara Ünitesi, koaksiyal hortumu ile birlikte, her tip itfaiye aracı üzerinde kullanılmak amacıyla tasarlanmıştır.
Hortum Makara Ünitesi, IFEX 3001 Şok Tüfeği ile birlikte kullanılmaktadır. Sistem, Şok Tüfeğine giden basınçlı hava hortumunun, su hortumunun içinden geçtiği koaksiyal hortuma sahip bir makara ünitesini içermektedir. Koaksiyal hortumun her iki ucunda, makara ünitesinin hava/su bağlantıları ile Şok Tüfeğinin su/basınçlı hava bölgelerine bağlanmak üzere tasarlanmış, birbirinden bağımsız bağlantı rakorları bulunmaktadır.
Araç üzerine standart donanım olarak bir su deposu ve su pompası monte edilir. Ayrıca çok sayıda atış sağlayabilmek için yeterli sayıda basınçlı hava tüplerinin yerleştirilmesi uygun olur. Hortum Makara Ünitesi isteğe bağlı olarak 30 ila 100 metrelik hortumlarla birlikte temin edilebilir.
     
  Şok Tüfeği
IFEX 3001 Şok Tüfeği IFEX 300 sisteminin ana parçasıdır. Tüfek; bir güç bölmesi, yüksek hızlı bir valf, tetik tertibatı, bir kabza ve su bölmesinden oluşmaktadır. Güç kaynağı 25 bar basınçlı havadır. Valf açıldığında basınçlı hava suyu büyük bir hızla ve milisaniyeler mertebesindeki sürelerde dışarı püskürtür. Su yüksek momentte, yüksek nüfuz etkisi ve söndürme gücüyle yangın merkezine püskürtülür.
IFEX 3001 Şok Tüfeği birçok tip yangında itfaiye kuruluşları, kurtarma timleri ve endüstri yangın ekipleri tarafından kullanılmak üzere geliştirilmiş çok yönlü bir cihazdır. Köpük katkısıyla sıvı yakıt yangınlarda da güvenle kullanılabilir. Sadece su kullanılarak yüksek voltaj ( 137 KW üzeri) altındaki yangınları da söndürebilir.
     
  35 lt Tekerlekli Ünite

35 litrelik Mobil Ünite IFEX 3035, IFEX 3001 Şok Tüfeği ile birlikte kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Mobil Ünite 35 litre hacimli bir su deposuna, 6 litre 300 bar basınçlı bir hava tüpüne ve iki çıkışlı özel dizayn edilmiş bir basınç regülâtörüne sahiptir. Su deposu 6 bar, tüfek 25 bar basınç altında bulunmaktadır. Ünite tekerlekli bir el arabası üzerine oturtulmuş olup, üzerinde Şok Tüfeği, hava tüpü ve 15 metrelik koaksiyal hortumun takılabileceği bağlantı yerleri bulunmaktadır. Koaksiyal hortum, hava hortumu su hortumunun içinden geçecek şekilde imal edilmiştir. Koaksiyal hortumun her iki ucunda da birbirinden bağımsız su ve hava hortumlarının, hortum makarasına ve şok tüfeğine bağlantıları hızlı takılabilir kaplin şeklindedir. Oldukça yüksek kapasiteyle, 5000 litre su ve köpük konsantresinin yetebileceği hemen hemen her tip yangında etkili olarak kullanılabilir. A, B, C ( E ) tipi yangınların söndürülmesinde kullanılabilir.
     
  50 Lt Tekerlekli Ünite

50 litrelik Mobil Ünite IFEX 3035, IFEX 3001 Şok Tüfeği ile birlikte kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Mobil Ünite 35 litre hacimli bir su deposuna, 6 litre 300 bar basınçlı bir hava tüpüne ve iki çıkışlı özel dizayn edilmiş bir basınç regülatörüne sahiptir. Su deposu 6 bar, tüfek 25 bar basınç altında bulunmaktadır. Ünite tekerlekli bir el arabası üzerine oturtulmuş olup, üzerinde Şok Tüfeği, hava tüpü ve 15 metrelik koaksiyal hortumun takılabileceği bağlantı yerleri bulunmaktadır. Koaksiyal hortum, hava hortumu su hortumunun içinden geçecek şekilde imal edilmiştir. Koaksiyal hortumun her iki ucunda da birbirinden bağımsız su ve hava hortumlarının, hortum makarasına ve şok tüfeğine bağlantıları hızlı takılabilir kaplin şeklindedir.
Oldukça yüksek kapasiteyle, 5000 litre su ve köpük konsantresinin yetebileceği hemen hemen her tip yangında etkili olarak kullanılabilir. A, B, C ( E ) tipi yangınların söndürülmesinde kullanılabilir.
     
  60 Lt Tekerlekli Ünite
60 litrelik Mobil Ünite IFEX 3035, IFEX 3001 Şok Tüfeği ile birlikte kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Mobil Ünite 35 litre hacimli bir su deposuna, 6 litre 300 bar basınçlı bir hava tüpüne ve iki çıkışlı özel dizayn edilmiş bir basınç regülatörüne sahiptir. Su deposu 6 bar, tüfek 25 bar basınç altında bulunmaktadır. Ünite tekerlekli bir el arabası üzerine oturtulmuş olup, üzerinde Şok Tüfeği, hava tüpü ve 15 metrelik koaksiyal hortumun takılabileceği bağlantı yerleri bulunmaktadır. Koaksiyal hortum, hava hortumu su hortumunun içinden geçecek şekilde imal edilmiştir. Koaksiyal hortumun her iki ucunda da birbirinden bağımsız su ve hava hortumlarının, hortum makarasına ve şok tüfeğine bağlantıları hızlı takılabilir kaplin şeklindedir.
Oldukça yüksek kapasiteyle, 5000 litre su ve köpük konsantresinin yetebileceği hemen hemen her tip yangında etkili olarak kullanılabilir. A, B, C ( E ) tipi yangınların söndürülmesinde kullanılabilir.
     
  Şok Topu Ünitesi
IFEX 3000 2x12/15Lt. Çift Su Topu Ünitesi; bina, endüstri, orman ve doğa yangınlarının söndürülmesi mücadelesinde kullanılmak ve araç üzerine monte edilmek amacıyla geliştirilmiştir. Her biri 12 ve 15 litrelik olan Şok Su Topları, daha hızlı ve etkili olmaları hedeflenerek paralel yerleştirilmiştir. Bu ünite çok az miktarda su kullanılarak, büyük yangınların söndürülmesine elverişlidir. Püskürtülen küçük su damlacıkları, yüksek hızları ve büyük soğutma yüzeyleriyle güçlü bir yangın söndürme etkisi oluşturmaktadır. Şok Su Toplarının her bir çift atımı 24–30 litre olup, konvansiyonel sistemlere göre 3000 litre suyun söndürme gücüne eş değerdir.
     
  Sabit Şok Su Topu ( Dominatör )
IFEX 3000–30 Litrelik Şok Su Topu, sabit yerel uygulamalar için tasarlanmıştır. Yapısı su hücresinin dışına yerleştirilmiş güç hücresi ile eş eksenlidir. Prensip olarak atış menzilli, püskürtme şekli rezerve boyutları, ara moment ve dağılma yoğunluğu bakımından, yüksek etkili absorbe etmek üzere, masif temel üzerine montajlı olarak, sağlam karbon çelik iskeletle birlikte teslim edilir. Şok Su Topunun atış istikameti ve püskürtme eğimi istenilen şekle getirmek üzere ayarlanabilir. Şok topu hem dahili ve hem de harici uygulamalarda kullanılabilir. Petrokimya Tesislerinin, Likit Depolarının, Tarihi Anıt ve Müzelerin harici korunması içindir.
     
  Tünel Tipi Sabit Şok Ünitesi
IFEX 3000 2x12/15Lt. Çift Tünel Tipi sabit Şok Ünitesi, tünel içi uygulamalar için tasarlanmıştır. Yapısı su hücresinin dışına yerleştirilmiş güç hücresi ile eş eksenlidir. Tünel Yangınlarında güvenlik birimlerinin komutu veya otomatik algılama sistemi tahriki ile devreye giren bu sistem, güçlü atışları sayesinde püskürtülen küçük su damlacıkları, yüksek hızları ve büyük soğutma yüzeyleriyle güçlü bir yangın söndürme etkisi oluşturmaktadır.
Tipi sabit Şok Ünitesinin her bir çift atımı 24–30 litre olup, konvansiyonel sistemlere göre 3000 litre suyun söndürme gücüne eş değerdir
     
  Motorize Üniteler

Yangın motosikleti, itfaiye araçlarının trafik sıkışıklığı nedeniyle güçlükle ulaşabildikleri yerleşim bölgelerinde çıkan yangınlarda, ilk müdahale için dizayn edilmiş özel bir uygulamadır.
Bir litrelik elle kullanılan Şok Tüfekli IFEX 3012 Sırt Ünitesi, özel bir şekilde tasarlanmış bir destekle motosiklete monte edilmiştir. Motosiklet hareket halindeyken, sürme dengesi sağlamak için destek, Sırt Ünitesi ve şok tüfeği ile birlikte aşağı doğru eğimlendirilir. IFEX 3012 Sırt Ünitesi, 13 litrelik bir su deposu ve regülatörlü 2 litre/300 barlık bir hava silindirden ibaret olup, her defasında1 litrelik püskürtmelere imkan verir. Böyle bir uygulama ile ilk müdahale için, yangının büyümeden kontrol altına alınması temin edilir.

Ayrıca Ünitenin su haznesine boya, biber gazı ve göz yaşartıcı gaz konarak toplumsal olaylarda caydırıcı bir sistem olarak kullanılır. Motorize sırt Ünitesi A, B, C tipi yangınların söndürülmesinde kullanılır.

     

  Firehunter

Her türlü arazide yüksek verim sağlayan IFEX 3000 FIREHUNTER aracı, şok yangın söndürme teknolojisini kullanarak en tatminkâr yangın söndürme işlevini başaracak şekilde tasarlanmıştır.
Araç, hızla atım yapmak üzere paralel şekilde monte edilmiş 2 adet12/15 litrelik yüksek verimli Şok Topu ile donatılmıştır. Araçta ayrıca 1 Litrelik Şok Darbeli Su Tüfeklerinin kullanıldığı iki adet Hortum Makara Ünitesi de mevcuttur. Araç buna ilaveten çok toplarının ve tüfeklerinin su-hava şarjını sağlayan 1000 litrelik su deposu, benzin motorlu su pompası, yüksek basınçlı hava kompresörü ve basınçlı hava tüpleri ile donatılmıştır.
Şok Toplarında tüm yönlere atım yapabilmek üzere döndürme ve eğme tertibatı vardır. Hassas atımlar için döndürme ve eğme tertibatını kilitleyen, atım tetiğiyle harekete geçirilen pnömatik bir kilit sistemi ve teçhiz edilmiştir. Şok Topları PLC yoluyla çalıştırır ve kontrol edilir.
Yangın Avcısı ilk atak için tasarlanmış olup, su veya köpük esaslı maddelerin söndürücü olduğu tüm yangın çeşitlerinde kullanılabilir. IFEX 3000 Çift Şok Topunun sıcaklığı saniyeler içinde önemli ölçüde düşürme yeteneği vardır.
Ayrıca aracın su deposunda boya, biber gazı ve göz yaşartıcı gaz ilavesiyle toplumsal olaylarda caydırıcı bir sistem olarak kullanılır. Şok toplarının kapasitesi isteğe göre artırılabilir yaza azaltılabilir.

     


  FireCopter - Helikopter Ünitesi
IFEX 3000 FIRECOPTER Helikopter Ünitesinin ana elemanları; 2x18 litrelik Çift Şok Su Topu, 2 adet 155'er litrelik su deposu, yüksek basınç tüpü bulunan hava kompresörü, 2 adet 20'şer litrelik katkı maddesi deposu ve pnömatik yönlendirme mekanizmasıdır. Bütün ekipmanlar sağlam bir taşıyıcıya monte edilmiş olup; helikopterin altına, kargo bağlantı yerine tespit edilmiştir. Sistem; pilot veya yardımcı pilot tarafından kontrol ve kumanda edilebilir. Sistem otomatik doldurma ve şarj etme sağlayan bir PLC-Programlanabilir Lojik Kontrol sistemine bağlıdır. Şok Su Topları dolup atışa hazır hale geldiklerinde, kokpitteki PLC panelinde bir pozitif geri bildirim sinyali belirir. Her bir şok su topunun atış sayısı bir sayaç vasıtasıyla sayılır. Bu suretle kalan su kapasitesinin pilot tarafından sürekli izlenebilmesi sağlanır. PLC bütün sistemi gözetim altında tutar ve atış sonrasında doldurma valfının açılması sağlanır. Pilot, herhangi bir katkı maddesi gerekli olup olmadığına karar vererek iki katkı tankının birinden bağımsız olarak katkı çekip, şok topu suyuna enjekte edebilir. Sonuç olarak katkı konsantrasyonu istenildiği gibi ayarlanabilir. IFEX 3000 2x18 litrelik Çift Şok Su Topu Ünitesi, orman doğa ve yüksek bina yangınlarında kullanılmak amacıyla helikoptere monte edilmek üzere geliştirilmiş ve tasarlanmıştır. Şok Su Topları, yüksek kalitede malzemeden, uzun ömürlü ve güvenli olacak şekilde imal edilmiştir. İki Şok Topu hızlı atış imkânı sağlamak üzere paralel olarak monte edilmişlerdir. Su doldurma, basınçlı hava doldurma ve basınçlı hava tahliye için olan manyetik valflar direkt olarak yapı içinde yer almaktadır. Manyetik valflarda manifoltlar arasındaki bağlantılar yüksek basınca dayanıklı, esnek hortumlar aracılığı ile sağlanmaktadır. Şok Su Topları, ağızları giderek daralan nozullar şeklinde tasarlanmıştır. Nozul içinde atışla birlikte açılan ve suyu iç haznede tutmak üzere tekrar kapanan bir iç piston bulunmaktadır. Nozul, püskürtme hızını yükseltmek amacı ile venturi etkisi yaratacak şekilde tasarlanmıştır. IFEX 300 'Firecopter' Helikopter Ünitesi, orman ve büyük bina yangınlarına dıştan müdahale etme k üzere geliştirilmiş, en son teknolojinin kullanıldığı kompakt bir konstrüksiyondur. Ünite, Şok Su Toplarının çalışması için gerekli olan tüm ekipmanları içerir.
Kargo yerine bağlanan taşıyıcı ünite ve bu üniteyi helikopterin altına sıkıca tespit eden ayarlanabilir bağlantı elemanları,
Yüksek basınç tüplü yüksek basınç kompresörü ve yakıt motoru,
Her biri 155 litre kapasiteli iki su deposu,
Birbirinden bağımsız olarak dondurulabilen ve çalıştırılabilen, her biri 20 litrelik iki katkı tankı,
Pnömatik Yönlendirme Mekanizması, PLC Sistemi.
Ünite iki kişiyle kolayca monte edilebilir ve 2 ila 3 dakika içerisinde helikopter kalkışa hazır hale getirilir. Ünite yeterli kaldırma kapasitesi olan herhangi bir helikoptere monte edilebilir. Bu arada helikopterde herhangi bir mekanik veya yapısal değişiklik yapmak gerekmez. Eğer kullanılan helikopter daha yüksek kaldırma gücüne sahipse su tankı kapasitesi artırılabilir ve taşıyıcı ünite herhangi bir orta büyüklükteki helikopter altına monte edilebilir. İlk testler, Helikopter Ünitesinin pervane altından yatay ve düşey atış yapabilme özelliklerinin test edilmesini ve bilhassa atışların etki derecelerinin ölçülmesini amaçlıyordu. Etkili ve başarılı bir orman yangını mücadelesi için çok önemli olan efektif atış uzaklığının belirlenmesi, bilhassa gerekliydi. Testler sonucunda, Şok Su Toplarının pervane altından her açıdan, püskürtme hızı ve gücünden önemli bir kayba uğramadan atış yapabildikleri görüldü. Yatay atışta dahi küçük su damlacıklarının pervane rüzgârından etkilenmeden hedefe ulaşabildikleri belirlendi. Püskürtme dağılım alanı denemelerinde, yoğunlaşma doğal olarak ortada olmak üzere, oldukça iyi neticeler elde edildi. 40–50 metre yükseklikten yapılan atışlarda püskürtmenin 60–70 metrekarelik bir alanda etkili olduğu görüldü. Geri tepme kuvveti ölçülmedi; ancak pilottan alınan bilgilere göre, şok emicilerin fonksiyonlarını başarıyla yerine getirdikleri ve bu açıdan herhangi bir sorunun olmadığı belirlenir.